Săptămână scurtă

* Tenismanul Victor Hanescu (55 ATP), a rezistat doar un tur în turneul de la Nice (467.800 euro). Dupa ce a trecut de spaniolul Albert Ramos, Hanescu a fost eliminat de compatriotul acestuia, Albert Montañes, cel care a preluat traseul favoritului numarul 1, dupa ce jucatorul ceh Tomas Berdych s-a retras. Tot în turul II la...

Românii Victor Hănescu şi Monica Niculescu au pierdut în turul II al turneelor de tenis la care au participat. Succes preţios pentru Andreea Mitu, în calificările marelui turneu de la Roland Garros: a învins-o pe prima favorită!

* Tenismanul Victor Hănescu (55 ATP), a rezistat doar un tur în turneul de la Nice (467.800 euro). După ce a trecut de spaniolul Albert Ramos, Hănescu a fost eliminat de compatriotul acestuia, Albert Montañes, cel care a preluat traseul favoritului numărul 1, după ce jucătorul ceh Tomas Berdych s-a retras. Tot în turul II la Nice s-au mai înregistrat rezultatele: Edouard Roger-Vasselin (Franţa) - Ricardas Berankis 2-6, 6-4, 6-2; Sam Querrey (SUA) - Serhi Stahovski (Ucraina) 7-5, 6-3; Pablo Andujar (Spania) - Lu Yen Hsiun (Taiwan) 6-2, 6-0; Robin Haase (Olanda) - John Isner (SUA) 6-4, 1-6, 7-5; Paul-Henri Mathieu (Franţa) - Carlos Berloq (Argentina) 7-5, 3-6, 6-3;

* În cadrul turneului de 410.200 euro de la Düsseldorf, favorityul nr. 8, rusul Nikolai Davîdenko a fost eliminat, scor, 6-3, 4-6, 3-6 de slovenul Aljaz Bedene în primul tur. Acest rezultat se adaugă performanţei obţinută de un alt jucător sloven, Grega Zemlja, care l-a scos din cursă pe belgianul David Goffin, cu scorul de 5-7, 6-0, 6-2. Cei doi sloveni au părăsit competiţia în turul secund: Bedene a fost învins cu 1-6, 4-6 de germanul Tobias Kamke, iar Zemlja a cedat cu 3-6, 6-7 sârbului Viktor Troicki. Olandezul Igor Sijsling, vechiul nostru adversar din Cupa Davis, l-a depăşit cu 3-6, 6-3, 6-4 pe germanul Philipp Kohlschreiber, iar italianul Guido Pella a realizat surpriza zilei, dispunând cu 7-6, 6-1 de sârbul Janko Tipsarevic (10 ATP, dar de nerecunoscut în ultima vreme).

* Monica Niculescu a fost eliminată în turul II la Strasbourg, de către gruzina Ana Tatişvili. După două ore şi zece minute, adversara româncei s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-2 şi s-a calificat în faza a treia. Surprinzător, a doua favorită, austriaca Tamira Paszek (pregătită de Andrei Pavel) a fost învinsă în primul tur de franţuzoaica Virginie Razzano, iar prima favorită, Marion Bartoli a fost eliminată de italianca Camila Giorgi. Aceasta din urmă s-a oprit în turul II, în faţa canadiencei Eugénie Bouchard (3-6, 0-6), cea care în primul tur a scos o jucătoare mult mai cunoscută, Silvia Soler (Spania). Ieri, a părăsit competiţia şi Virginie Razzano, învinsă cu 3-6, 3-6 de suedeza Johanna Larsson.

* Ieri, au început şi calificările pentru turneul de Grand Slam de la Roland Garros, în proba feminină, unde o prestaţie excelentă a avut românca Andreea-Cristina Mitu. Clasată pe poziţia 174 WTA, Andreea a eliminat-o pe prima favorită, spaniola Estrella Cabeza, scor 6-3, 6-3. În turul secund de calificări, ea are o sarcină relativ uşoară, cu Stephanie Vogt (201 WTA), însă jucătoarea din Liechtenstein a izbutit şi ea o victorie preţioasă, 6-4, 6-4 cu Maria Elena Camerin (Italia, 148). În schimb, a doua jucătoare română din calificări, Raluca Olaru (216) a fost eliminată din primul tur: 5-7, 3-6 cu Aleksandra Panova (Rusia). În calificările masculine, Adrian Ungur a mai trecut un tur, după ce l-a învins cu 1-6, 6-3, 6-4 pe israelianul Amir Weintraub (224 WTA). În ultimul tur al calificărilor, Adrian Ungur îl va întâlni pe americanul Steve Johnson (130), care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-3, de chinezul Di Wu (161).